Zabezpieczenia antykradzieżowe samochodów CANblu

MONTAŻ ZABEZPIECZEŃ ANTYKRADZIEŻOWYCH DO SAMOCHODÓW
Świadczymy usługę sprzedaży oraz montażu zabezpieczeń antykradzieżowych pojazdu
na tak zwaną walizkę

Opis urządzenia

Urządzenie SEO CANblu jest cyfrowym immobilizerem działającym w oparciu o magistralę CAN i występujące na niej informacje. Immobilizer zabezpiecza pojazd, cyfrowo blokując odjazd poprzez przesłanie odpowiednich komend do sterowników ECU i/lub BCM auta. Blokowanie kodowe może być dokonane poprzez dwie magistrale CAN BUS i dwie inne jednoprzewodowe magistrale cyfrowe. Możliwe jest też analogowe rozcięcie obwodu elektrycznego z wykorzystaniem istniejącego sterowania elektronicznego. Autoryzacja immobilizera jest realizowana automatycznie, gdy brelok ID lub smartfon znajdzie się w zasięgu centrali immobilizera. Można również rozbroić immobilizer wprowadzając wcześniej zaprogramowaną kombinację fabrycznych przycisków auta (kod PIN). Funkcję breloka ID może spełniać smartfon. Podłączenie urządzenia do zewnętrznego systemu np. lokalizatora GPS/GSM umożliwia priorytetową, zdalną blokadę odjazdu. Immobilizer może być również wykorzystany w car-sharingu lub podłączony do autoalarmu jako dodatkowa blokada. SEO CANblu może być również dodatkowym zabezpieczeniem w stosunku do fabrycznego systemu keyless i skutecznie chroni samochód na kradzież na walizkę. Urządzenie, w przeciwieństwie do innych auto zabezpieczeń, bardzo dobrze chroni auta elektryczne. 

Specyfikacja

Immobilizer działający po CAN

Prawie zawsze immobilizer wymaga rozcinania obwodu instalacji elektrycznej. Tu wgląda to inaczej. SEO CANblu działa jak blokada elektroniczna. Immobilizer podpinany jest pod magistralę CAN i dzięki temu wysyła odpowiednie komendy do sterowników auta. Zaletą tego rozwiązania jako kierowca nie narażasz się na ryzyko wystąpienia błędów komputera po instalacji immobilizera.

Jeżeli immobilizer nie został rozbrojony, to w zależności od modelu auta, rodzaju silnika (diesel, benzyna, hybryda lub elektryczny) i wyposażenia pojazdu rozróżniamy kilka możliwości działania immobilizera w aucie:

Blokowanie rozruchu – immobilizer SEO CANblu uniemożliwi uruchomienie silnika,
Gaszenie silnika – możliwe jest uruchomienie silnika, ale jest on wyłączany w momencie próby odjazdu
W przypadku automatycznej skrzyni biegów, silnik zostanie zgaszony w momencie zmiany pozycji drążka zmiany biegów z pozycji P
W przypadku manualnej skrzyni biegów, silnik zostanie wyłączony w momencie wciśnięcia pedału sprzęgła
Blokada odjazdu – immobilizer SEO CANblu umożliwi włączenie silnika, ale odjazd nie będzie możliwy. Silnik nie zostanie zgaszony
Blokada włączenia zapłonu – immobilizer SEO CANblu uniemożliwi włączenie zapłonu.
Gdy oddajesz samochód do serwisu, możesz włączyć tryb serwisowy.

Aplikacja mobilna
Immobilizer SEO CANblu możesz odblokować nie tylko kodem PIN i brelokiem, ale również swoim telefonem – wystarczy, że będzie w Twojej w kieszeni!

Aplikacja SEO CANblu działa w tle, dopóki jej nie zamkniesz lub nie wyłączysz funkcjonalności aplikacji. Nie musisz nawet wyjmować telefonu z kieszeni, wystarczy, że zbliżysz się do swojego samochodu, a immobilizer automatycznie połączy się z Twoim telefonem i odblokuje samochód.

Jak działa immobilizer CANblu

Wsiadając do samochodu i masz przy sobie brelok ID. Brelok komunikuje się z czytnikiem i możesz spokojnie odjechać. To rozwinięcie funkcji znanych z prostszej formy immobilizera jaką jest SEO CANi. Dodatkowo możesz się autoryzować przez zaprogramowaną i indywidualną kombinację przycisków jakie masz w samochodzie (kierownicy, drzwi, kokpitu).

Zabezpieczenie samochodu immobilizerem SEO CANblu

Jak każdy immobilizer, system składa się z dwóch elementów. Autoryzacja opiera się na kodzie (128 bitów), który przesyła losową wartość algorytmu spośród ogromnej ilości kodów (2 do potęgi 128).

Dwa sposoby działania immobilizera CANblu

W zależności od samochodu (model, silnik, wyposażenie) możliwe jest następujące działanie immobilizera CANblu:

blokowanie rozruchu – złodziej nawet nie uruchomi silnika

blokowanie odjazdu – po uruchomieniu silnika, jest on wyłączany kiedy złodziej próbuje odjechać

Działa to w przypadku samochodów z manualną skrzynią biegów (wyłączenie silnika przy wciśnięciu sprzęgła) jak też w autach z automatyczną skrzynią (przy zmianie położenia drążka z pozycji „Parking”)

 

 

Źródło: ochrona-auta